W dniach 12-14 czerwca 2024 roku przedstawiciele Spółki Cargotor między innymi Pan Prezes Marek Słomka uczestniczyli w Kongresie Intermodal in Poland 2024 w Janowie Podlaskim. O strategicznym znaczeniu i konieczności rozbudowy suchego portu w Małaszewiczach rozmawiano podczas Kongresu Intermodal in Poland 2024 z różnymi przedstawicielami branży logistyki.
Zmiana modalna w transporcie kontenerowym już się dokonuje, a kolejowe przewozy intermodalne cieszą się coraz większą popularnością spedytorów. Rosnący ruch kolejowy widoczny jest również w Małaszewiczach, które są największym hubem logistycznym w Polsce Wschodniej wynika z debaty, która odbyła się w ramach Kongresu Intermodal in Poland 2024. W wydarzeniu tym wzięli udział przedstawiciele Spółki Cargotor.
Geopolityczne przeszkody takie jak wojna w Ukrainie, czy kryzys bezpieczeństwa żeglugi na Morzu Czerwonym spowodowały zmiany geografii międzynarodowych łańcuchów dostaw. Wpłynęło to również na funkcjonowanie transportu towarowego przez wschodnią granicę Polski.
13 czerwca br. odbyła się debata „Transport intermodalny wobec zmian w bezpieczeństwie globalnych łańcuchach dostaw, podczas której eksperci z branży logistyki omówili najważniejsze zmiany, które zachodzą w transporcie kombinowanym w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.
Z debaty płynie wniosek, że firmy logistyczne w elastyczny sposób dostosowują się do zmieniającej się sytuacji geopolitycznej a kolejowe przewozy kontenerów cieszą się rosnącym zainteresowaniem spedytorów i załadowców ładunków. Widoczne jest to również w Małaszewiczach, które są największym suchym portem w Polsce, przez który przebiega główny szlak intermodalnego korytarza Azja — Europa.
Przewozy intermodalne przez Małaszewicze od początku roku do maja wzrosły o 63% w porównaniu z ubiegłym rokiem. To częściowo skutek sytuacji w żegludze, która spowodowała wydłużenie czasu transportu i zwiększyła koszty w żegludze kontenerowej. Tymczasem pociągi z Chin do Małaszewicz jadą obecnie około 18-19 dni. Dlatego dziś przyjmujemy 12 pociągów ze wschodu dziennie, podczas gdy rok temu było to 5. Od stycznia do maja obsłużyliśmy 64 tys. wagonów i spodziewamy się, że ten poziom przeładunków się utrzyma — powiedział Marek Słomka, prezes Spółki Cargotor, która zarządza infrastrukturą kolejową w rejonie Małaszewicz.
Rosnące wolumeny przewozów kontenerów przez wschodnią granicę Polski oznaczają więcej pracy zarówno dla Cargotoru jak i dla operatorów terminali logistycznych zlokalizowanych w Rejonie Przeładunkowym Małaszewicze. Uczestnicy debaty podkreślili znacznie dobrej współpracy terminali, przewoźników kolejowych i zarządcy infrastruktury dla efektywnego funkcjonowania tego hubu logistycznego. Podkreślono też znaczenie Małaszewicz dla polskiej gospodarki i konieczność kontynuowania inwestycji w tym regionie. Po debacie odbyła się wizyta studyjna w terminalu Adampol w Małaszewiczach, w której wzięli udział przedstawiciele firmy Cargotor.